Gymnázium Ostrov
Z některých škol odcházejí nic netušící absolventi do nelítostného světa, přáli bychom si, aby z ostrovského gymnázia vycházeli nelítostní absolventi a absolventky do nic netušícího světa!

Česky English Deutsch

Na Gymnáziu Ostrov je opět reprezentant na mezinárodní úrovni!

 

Vynikajícího úspěchu dosáhli čeští studenti na přírodovědecké soutěži EUSO (European Union Science Olympiad) v litevském Vilniusu.

Čeští studenti přivezli z této prestižní evropské soutěže zlatou medaili a v úspěšném týmu byl také náš student Adam Přáda ze sexty A.

Jsme nesmírně rádi, že se mezi studenty naší školy opět objevil takto talentovaný mladý přírodovědec, který se zařadil mezi naše úspěšné mezinárodní reprezentanty z let minulých.

Pro připomínku to byli: Jiří Špička, Jaroslav Nunvář, Eva Pluhařová, Jiří Jenčík, Jan Martinek. Adamovi k jeho mezinárodnímu úspěchu gratulujeme a přejeme další a další radostné zážitky na poli přírodních věd a panu profesoru RNDr. Vladimíru Vítovi opět děkujeme za obětavé vedení a přípravu Adama.

 

 

ZLATÍ PŘÍRODOVĚDCI

První olympiáda roku 2012 a pro Českou republiku hned zlatá medaile!

V litevském Vilniusu se 22. - 29. 4. 2012 konal jubilejní 10. ročník prestižní přírodovědecké soutěže EUSO (European Union Science Olympiad, http://www.euso.dcu.ie, http://www.euso2012.lt). Z předmětových soutěží a olympiád se jedná o první mezinárodní akci z nejvyšší kategorie a podporovaných naším ministerstvem školství, která se uskutečnila v roce 2012. Týmy studentů složené z biologa, chemika a fyzika řešily náročné praktické úlohy, které byly v letošním roce zaměřeny na studium produkce kyslíku prostřednictvím řas (s cílem navrhnout články produkující kyslík na kosmické lodi), druhá úloha se věnovala jantaru a mladí přírodovědci se snažili navrhnout nejlepší kritéria pro ocenění jeho hodnoty. To, že soutěžní úlohy jsou zaměřeny na fenomény charakteristické pro účastnickou zemi, je pro soutěž EUSO typické. V loňském roce tuto soutěž hostila Česká republika (http://euso2011.uhk.cz) a hlavními tématy byly pivo (kvasinky, kvašení, měření obsahu alkoholu, hustoty a produkce oxidu uhličitého) a kontaktní čočky (u příležitosti 50. výročí tohoto objevu).

Celkem se soutěže zúčastnilo 22 zemí, z nichž každá vyslala dva týmy (celkem tedy soutěžilo 44 týmů). Česká republika se EUSO účastní od roku 2007 a patří mezi ty nejúspěšnější. V letech 2009 a 2010 se naši mladí vědci dokonce stali absolutními vítězi! V loňském roce jsme uspěli i jako organizátoři. Podařilo se zorganizovat vysoce oceňovanou soutěž, která proběhla bez sebemenších problémů a zavedla několik organizačních vylepšení využitých i v letošním roce.

Týmy České republiky ():

C:\Users\Jan Černý\Desktop\EUSO 2012\IMG_0640.JPG

A: Adam Přáda (Gymnázium Ostrov), Lucie Studená (Gymnázium Jan Keplera), Vladislav Wohlrath (Gymnázium Rokycany) celkově 5. místo, zlatá medaile

 

 

 

 

 

 

C:\Users\Jan Černý\Desktop\EUSO 2012\IMG_0616.JPGB: Petr Smísitel (Gymnázium Bučovice), Eliška Havrdová (Gymnázium Jírovcova, Jiří Janek (Gymnázium Otokara Březiny a Střední odborná škola Telč), České Budějovice) - bronzová medaile, těsně za stříbrnými medailemi

 

 

 

 

C:\Users\Jan Černý\Desktop\EUSO 2012\IMG_0748.JPGKromě zlaté medaile (a solidního výsledku druhého týmu) jsme rádi i za to, že se tři čeští účastníci soutěže EUSO mohou zúčastnit i v příštím roce. Soutěž je určena pro maximálně sedmnáctileté a mladší přírodovědce, ve zlatém týmu jsme měli šestnáctiletého fyzika Vladislava Wolratha! Ten kromě mimořádného fyzikálního talentu prokázal i herecké nadání v duchu nejlepších tradic divadla Járy Cimrmana při představení naší země mezinárodnímu publiku. Pozornost si zaslouží i to, že závěrečného ceremoniálu se bez osobní ochrany zúčastnil bývalý prezident Litevské republiky Valdas Adamkus, který osobně předal zlaté medaile a pronesl vstřícný, nikoho nenapadající a nepoučující projev – vše uvedené je po našich zkušenostech s pořádáním loňské soutěže EUSO věc nevídaná! Absolutním vítězem se v roce 2012 stal tým Estonska, který vystřídal v České republice zvítězivší tým Maďarska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vedoucím delegace České republiky byla v roce 2012 Ing. Jana Ševcová (NIDM; jana.sevcova@nidm.cz), experty na jednotlivé vědní oblasti, členy mezinárodní jury a překladateli úloh byli chemik prof. Ing. Karel Ventura (Fakulta chemicko-technologická, UPce; karel.ventura@upce.cz), fyzik RNDr. Jan Kříž, Ph.D. (Přírodovědecká fakulta, UHK; jan.kriz@uhk.cz) a biolog doc. RNDr. Jan Černý, Ph.D. (Přírodovědecká fakulta UK; jan.cerny@natur.cuni.cz).

C:\Users\Jan Černý\Desktop\EUSO 2012\IMG_0746.JPG

 

 



Zpět

Gymnázium Ostrov